“Коли починати вчити англійську?”, – це питання нам задають багато батьків малюків. Досить широко поширена думка, що чим раніше дитина почне вивчати іноземну мову, тим краще буде результат. Чи так це насправді? І наскільки рано має сенс починати навчання?
Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні разом з психологами та лінгвістами.
Англійська в ранньому віці: користь чи шкода?
Напевно, багато хто з вас чув про те, що вчити іноземні мови варто з самого народження: так дитина засвоїть знання мови разом з іншою інформацією про світ, без спеціальних уроків і шкіл.
У малюків відмінна пам’ять і здатність до несвідомого запам’ятовування, а також висока схильність до наслідування. Тому вони легко можуть запам’ятати нові слова і повторювати їх за дорослими.
У деяких мовних школах пропонують вивчати англійську діткам з 2-х років. Уроки проводяться, як правило, в ігровій формі.
Такий підхід до навчання іноземним мовам, безумовно, має право на життя. Більшість психологів сходяться в поглядах, що вік від народження до 5 років може стати сприятливим для вивчення англійської, але тільки при дотриманні таких умов:
- у ранньому дитинстві знання варто підносити без нав’язування, краще в ігровій формі, а іноземні слова вивчати так само, як і слова на рідній мові – природно вживаючи їх в повсякденній мові;
- знайомити малюка зі звучанням слів іншою мовою можна в формі віршів, пісеньок, колискових або активних ігор;
- необхідно створити дитині правильну атмосферу, в якій навчання англійській мові буде відбуватися плавно і ненав’язливо. Це означає не тільки знайти хорошого викладача, який знає особливості дитячої психології, але і “грати” в уроки англійської вдома: розігрувати сюжети з улюбленими іграшками, розучувати невеликі вірші і т.д.
Але у вивченні іноземних мов в такому ранньому віці є і певні ризики:
- у ранньому дитинстві знання варто підносити без нав’язування, краще в ігровій формі, а іноземні слова вивчати так само, як і слова на рідній мові – природно вживаючи їх в повсякденній мові;
- дитина може толком не вивчити жодної мови – багато логопедів не рекомендують починати вчити англійську, поки дитина не навчиться добре говорити рідною, щоб не зіпсувати вимову звуків;
- якщо спочатку настрій буде неправильним і дитині буде некомфортно на заняттях, це може назавжди відбити охоту до вивчення англійської мови – вона буде асоціюватися тільки з негативом;
- якщо малюк не знаходиться постійно в мовному середовищі, де хоча б один з членів сім’ї добре говорить англійською, то такий ранній навчання просто не матиме сенсу – дитина не зможе практикуватися вдома, а неправильна вимова батьків може йому нашкодити.
Висновок: раннє вивчення англійської (до 5 років) можна рекомендувати, коли є реальна можливість постійної мовної практики.
Батькам потрібно брати активну участь в навчанні і самим знати англійську на хорошому рівні, щоб не прищепити малюкові неправильної вимови звуків на самому початку.
Необхідно використовувати ті форми навчання, які подобаються дитині, і не надто завантажувати її новим знаннями.
Найкращий вік для вивчення мови
Більшість психологів сходяться на думці, що починати вивчення мови все ж варто зі школи – приблизно у віці 5-6 років. Ряд фахівців відзначає, що діти вже в 3 роки здатні легко засвоїти великий обсяг нової інформації. Але саме в цей період у них відбувається один з найзначніших криз зростання, пов’язаний з самовизначенням. І є ймовірність, що малюк буде сприймати все в штики. Так що тут скоріше батьки визначають самі, зі скількох років він зможе почати вивчати англійську без особливого стресу.
Якщо говорити про дошкільників у віці від 4 до 6 років, то вони цілком здатні вивчити англійську з нуля:
- вони активно грають і спілкуються, що дуже сприяє засвоєнню нового;
- у них вже досить розвинена мова і навик самоорганізації;
- для дітей такого віку вивчення мови стає осмисленим процесом;
- у малюків значно збільшується обсяг пам’яті.
Також важливо відзначити, що вивчення мови в школі буде тільки одним з безлічі інших предметів. Якщо ж почати цей процес раніше, то дитина зможе присвятити навчанню більше уваги і часу.
Школярі, безумовно, більш терплячі і зрілі, ніж малюки 5-6 років, але при цьому і більш завантажені. І якщо вам вдасться прищепити інтерес до англійської мови заздалегідь, то можете бути впевнені, що і в школі він стане одним з улюблених предметів.
У цьому віці дуже важливо дати дитині відповідну мотивацію для вивчення мови, підібрати цікаву саме йому форму навчання і гарного викладача.
У Studicom ви можете почати навчати дитину англійської мови онлайн вже з 5 років
Заняття проводяться в ігровій формі: кваліфікований викладач зі знаннями дитячої психології допоможе вашому малюкові вивчити просту лексику і граматику.
Навчання англійської в ранньому віці сприяє розвитку комунікативних навичок, поліпшенню пам’яті і мислення. Це хороша база для вивчення іноземних мов – діти не тільки легко засвоюють все нове, але і позбавлені страху використовувати мову. А значить, в майбутньому у них не буде проблем з мовним бар’єром.